کالای خواب

روش مراقبت از تشک

روش های مراقبت از تشک

اگر بهترین تشک را بخرید، احتمال اینکه سالها خواب راحت بر روی آن را داشته باشید وجود دارد. به طور متوسط تشک طوری طراحی شده است که از پنج تا ده سال یا بیشتر دوام داشته باشد، اگرچه روش مراقبت از تشک می تواند طول عمر تخت خواب شما را کوتاه یا طولانی کند.

آگاهی از عوامل محیطی و دانستن بهترین روش های مراقبت از فضای خواب، می تواند به شما کمک کند تشک خود را تمیز و سالم نگه دارید و تا حد امکان خوابی راحت برای خود فراهم کنید.

در این مقاله با ده مورد از راه های مراقبت بیشتر از تشک و جلوگیری از آسیب دیدن آن آشنا می شوید.

1. از تکیه گاه تشک خود اطمینان پیدا کنید

ممکن است همیشه لازم نباشد تخت باکس یا پایه را همراه تشک خریداری کنید. اما اطمینان پیدا کنید که تشک شما تکیه گاه مناسبی دارد. این موضوع به حفظ یکپارچگی ساختار و جلوگیری از سایش زودهنگام کمک می کند.

با فروشنده تشک مشورت کنید و ضمانت نامه آن را مطالعه کنید. تخت باکس ها معمولا فقط برای تشک های فنری استفاده می شوند. در صورتی که تشک های مموری فوم و سایر تشک های مخصوص معمولا به تکیه گاهی سفت و محکم نیاز دارند.

تخت خواب هایی که از قاب استفاده می کنند باید طوری طراحی شوند که بتوانند وزن افرد و تشک ها را تحمل کنند. و تخت خواب های تاج دار نیز باید میله های نگهدارنده مرکزی داشته باشند. تخت خواب های سکویی با ملحفه های پهن بسته به نوع تشک و وزن ممکن است به تکیه گاه بیشتری نیاز داشته باشند.

یک ایده هوشمندانه این است که هر سال از تکیه گاه تخت خود اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که هیچ یک از اجزا یا فنرشکسته ای وجود نداشته باشد. چرا که می تواند بر روی تشک شما تأثیر بگذارد.

تکیه گاه تشک

2. از محافظ تشک استفاده کنید

محافظ تشک یکی از بهترین و ساده ترین راه برای محافظت از طول عمر تخت شما هستند. یک محافظ تشک خوب و با کیفیت، محافظی ضد آب و مقاوم در برابر نشتی و آسیب احتمالی است. همچنین باعث کمتر شدن گرد و خاک در تخت خواب شما می شود.

این کالا به محافظت از مواد داخل تخت خواب در برابر آسیب، چربی پوست و عرق بدن روی تخت و همچنین جمع شدن مواد حساسیت زا مانند کپک و گرد و غبار کمک می کند. همچنین یک محافظ به سرعت شسته و تمیز می شود. بسیاری از انواع جدیدتر محافظ تشک مانند یک لایه نرم عمل کرده و احساس راحتی بیشتری می دهند.

محافظ تشک

3. ملحفه های تخت را به طور منظم بشویید

هنگام خواب، عرق، روغن، مو و سلول های پوستی می ریزد. همچنین غذا خوردن در رختخواب خرده ریزهایی به جا می گذارد. این ها می توانند وارد لایه های تشک شوند و باکتری تولید کنند و باعث کثیفی و آلودگی تخت خواب شوند.

طبق نظر اکثر کارشناسان نظافت، ملحفه و پتو باید به طور ایده آل هر هفته یا دو هفته یکبار شسته شود. حتی هنگام استفاده از محافظ تشک ، تمیز نگه داشتن ملحفه ها هنوز هم مهم است. محافظ تشک نیز باید گاهی اوقات مطابق با دستورالعمل های سازنده شسته شود.

ملحفه تشک

4. برای حیوانات خانگی تخت خواب های جداگانه تهیه کنید

بهتر است به حیوانات خانگی تختخواب های اختصاصی خود را بدهید تا اینکه بگذارید روی تشک شما غلت بزنند. حتی حیوانات خانگی آراسته نیز مانند مردم در بیرون قدم می زنند و موها و سلول های پوستی خود را می ریزند. علاوه بر آن بازیگوشی حیوانات خانگی گاهی باعث آسیب دیدن تشک می شود. بنابراین بهتر است این کار را روی تشک کوچکتر خود انجام دهند تا تشک نو شما!

مراقبت از تشک

5. تشک را به طور منظم بچرخانید

هر نوع تشک فارق از نوع، اندازه و جنس آن، بهتر است که به طور منظم چرخانده شود. بعضی از تولیدکنندگان می گویند این کار ضروری نیست، اما چرخاندن تشک باعث با دوام شدن آن می شود. اگر تشک چرخانده نشود قسمت هایی که معمولا وزن بیشتری را تحمل می کنند، دچار نشست می شوند و تعادل تشک بر هم میخورد.

هر دو الی شش ماه تشک را 180 درجه از سمت سر به سمت پا بچرخانید. این مسئله بخصوص در چند سال اول از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مراقبت از تشک

6. بر روی تشک نپرید!

مادر شما همیشه به شما می گفت روی تخت نپرید، و او اشتباه نمی کرد. تشک های فنری بیشتر از سایر تشک ها بر اثر پرش در معرض آسیب هستند. اگر روی تشک بپرید و با آن سخت برخورد کنید، پایه ها، قاب ها و حتی کف تشک با سرعت بیشتری از بین می روند.

مراقبت از تشک

7. هنگام جابجایی تشک مراقب باشید

هنگام جابحایی تشک، آن را در پلاستیک قرار دهید و از خم شدن و تا شدن آن جلوگیری کنید. فروشگاه ها و حمل کنندگان تشک معمولا برای جابجایی تشک های سنگین از کیسه های بزرگ استفاده می کنند. از این طریق می توان تشک را با نوار چسب، محکم و استوار نگه داشت و از ورود آب و خاک به آن و همچنین خراش تشک جلوگیری کرد.

به طور کلی بهتر است هنگام جابجایی تشک آن را از پهلو به صورت ایستاده نگه دارید تا از خم شدن احتمالی آن جلوگیری شود. تولید کنندگان توصیه می کنند که از روکش های دسته دار تشک برای جابجایی و کشیدن آن استفاده نکنید.

مراقبت از تشک

8. مراقب مهمان های ناخوانده باشید!

ساس ها یکی از سریع ترین راه های از بین رفتن تشک می باشند. چراکه اگر به خانه و تشک شما نفوذ کنند خلاص شدن از دست آن ها بسیار دشوار است.

زمانی که خارج از خانه می خوابید، همیشه تشک و تخت خواب را برای وجود احتمالی ساس بررسی کنید. سعی کنید چمدان ها را بر روی زمین نگذارید.

در آپارتمان ها یا مناطقی که این مخلوقات معمول هستند، از محافظ های تشک ضد ساس استفاده کنید. این محافظ ها با محافظ های معمول تشک متفاوت هستند. زیرا دارای زیپ های غیر قابل نفوذ هستند و از هر طرف تخت را می پوشانند و از نفوذ ساس در تشک شما جلوگیری می کنند. اگر امکان تهیه این محافظ ها را ندارید، هنگام مسافرت حتما از ملحفه شخصی استفاده کنید و سعی کنید همه اطراف تشک را با ملحفه بپوشانید.

مراقبت از تشک

9. اجازه دهید گاهی اوقات نور خورشید بر روی تشک بتابد

هر ماه یا هر دو ماه، در یک روز خشک آفتابی، اجازه دهید نور خورشید برای چند ساعت به تخت خواب بتاید. (البته در صورت احتمال وجود ساس، محافظ یا ملحفه را از روی تشک برندارید)

این کار کمک می کند که رطوبت اضافی که از طریق تعرق در خواب یا هر رطوبت دیگری از تشک خارج شود. همچنین بر اساس مطالعات دانشگاه کینگستون، میزان گرد و غبار و میکروب موجود در تخت خواب نیز کنترل می شود.

مراقبت از تشک

10. دستورالعمل های تمیز کردن تشک را مطابق با دفترچه آن دنبال کنید

هر نوع تشک باید به طور مرتب تمیز شود تا محیط خواب شما تمیز باشد و تشک شما نیز سالم بماند.

بسیاری از تولیدکنندگان دستورالعمل هایی برای پاک سازی لکه ها و تمیز کردن عمومی دارند، اما بیشتر تخت ها باید با اتصال شلنگ جاروبرقی شوند تا گرد و غبار سطح آن از بین برود.

لکه ها را می توان با محلول آب و صابون ملایم تمیز کرد، اما اجازه دهید قبل از خوابیدن تشک کاملا خشک شوند. از استفاده از پاک کننده های شیمیایی سخت روی فوم ها خودداری کنید زیرا باعث از بین رفتن یکپارچگی فوم برد می شود.

بسته به سطح گرد و غبار، حساسیت یا نظر شخصی، جاروبرقی باید هر 1 تا 3 ماه یکبار انجام شود و در صورت لزوم لکه ها تمیز شوند.

مراقبت از تشک

کلام آخر

اگرچه انواع مختلف و مارک های تشک می توانند از نظر مراقبت و نگهداری تا حدی متفاوت باشند، اما اصول اولیه یکسان است. اساساً، تخت را تمیز نگه دارید، از آن در برابر حوادث و آسیب محافظت کنید، اطمینان حاصل کنید که تکیه گاه مناسبی دارد و به طور منظم چرخانده شود.

طول عمر تشک به عوامل زیادی بستگی دارد، اما پیروی از این بهترین روش ها می تواند اطمینان حاصل کند که شما سال ها از خواب سالم لذت می برید و تشک شما تا حد ممکن عمر می کند. چه به فروشگاه های آجر و ملات سنتی نگاه می کنید و چه یک تختخواب جدید در شرکت های کالای خواب، بدانید که ضمانت 10 ساله تشک شما یک استاندارد صنعتی محسوب می شود.

امیدواریم مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و با مراقبت صحیح از تشک خود خوابی آسوده را برای مدت طولانی تجربه کنید.

شما از چه روش هایی برای مراقبت از تشک خود استفاده می کنید؟ آیا روش های خلاقانه دیگری برای محافظت و مراقبت هرچه بیشتر از تشک وجود دارد؟ آیا تشک شما مانند روز اول در فرم اولیه خود قرار دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. پاسخگوی شما دوستان عزیز خواهیم بود.

منبع: amerisleep.com | ترجمه: امین اصفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *